روز غزه؛ نماد مقاومت و پیروزى فلسطین‌
تصویر خبر
۲۹ دى ماه مصادف با پایان جنگ ۲۲ روزه در نوار غزه

 چكیده: ۲۹ دى ماه مصادف با پایان جنگ ۲۲ روزه در نوار غزه، جهت تكریم و تجلیل از مقاومت و حماسه مردم این منطقه، از سوى جمهورى اسلامى ایران به‌عنوان «روز غزه» نامگذارى شده است.  نوار غزه یك باریكه محدود در جنوب غرب فلسطین است كه با جمعیت بالا تحت محاصره رژیم صهیونیستى قرار داشته و به تعبیر برخى از ناظران سیاسى، بزرگترین زندان جهان است.

- به رغم فشار و محاصره، گروه‌هاى مقاومت مانند حماس و جهاد اسلامى در نوار غزه رشد زیادى كرده و مانع طرح‌هاى توسعه طلبانه رژیم غاصب صهیونیستى شده‌اند.

- رژیم صهیونیستى طى سه جنگ نابرابر و سنگین (۲۲ روزه، ۸ روزه و ۵۱ روزه و دو روزه) سعى كرد مقاومت را در غزه نابود كند، اما موفق نشد و بلكه هر بار شكست تازه‌ اى در كارنامه خود ثبت كرد.

- آینده فلسطین و نوار غزه روشن است، طبق پیش بینى رهبر معظم انقلاب، فلسطینى‌ها در آینده نزدیك به پیروزى نهایى مى‌رسند، چون اهل مقاومت هستند.

*روز غزه‌

بر اساس مصوبه مجلس شوراى اسلامى در ۲۹ دى ماه سال ۱۳۸۷، این روز به‌عنوان روز غزه؛ نماد مقاومت فلسطین نامگذارى شده و همه ساله در تقویم جمهورى اسلامى گنجانده مى‌شود. مردم غزه در چنین روزى حماسه و مقاومت جانانه خود را در جنگ ۲۲ روزه در برابر رژیم غاصب صهیونیستى به نمایش گذاشتند. ۲۹ دى ماه به‌عنوان روز غزه، مانند روز جهانى قدس فرصتى است كه فریاد مظلومیت و حق‌طلبى مردم مظلوم این باریكه به گوش جهانیان برسد. چنین امرى با توجه به آن كه رسانه‌هاى غربى بر جنایات رژیم صهیونیستى سرپوش گذاشتند و مدعیان حقوق بشر مهر سكوت بر لب زدند، نه فقط یك اقدام سیاسى، بلكه یك ضرورت انسانى و اخلاقى است. 

*موقعیت نوار غزه‌

نوار غزه در جنوب غربى سرزمین‌هاى اشغالى فلسطین، با مساحتى بیش از ۳۶۰ كیلومتر مربع واقع شده و نزدیك به دو میلیون نفر جمعیت دارد كه جزء بالاترین مناطق جهان از لحاظ تراكم جمعیتى است. این باریكه هم مرز با مصر، فلسطین و ساحل مدیترانه است.

رژیم صهیونیستى این منطقه را تحت محاصره كامل زمینى، دریایى و هوایى درآورده و به تعبیر برخى ناظران سیاسى و نظامى، تبدیل به بزرگترین زندان جهان شده است. محاصره غزه این منطقه باعث شد كه تنها راه ارتباطى این منطقه با دنیاى خارج، تنها گذرگاه رفح، در مرز مشترك با مصر باشد. این گذرگاه نیز در اثر فشارهاى اسرائیل بسیارى از اوقات بسته بوده و یا با كنترل و محدودیت‌هاى شدیدى مواجه است.

ساكنان فلسطینى این منطقه از صدها سال پیش تاكنون شاهد اشغال و سیطره بیگانگان به‌ویژه صهیونیست‌ها بوده و هستند. در ابتداى قرن بیستم میلادى و پس از سقوط امپراتورى عثمانى، نیروهاى انگلیسى وارد غزه شدند و تا پس از جنگ جهانى دوم و تأسیس رژیم صهیونیستى در سرزمین فلسطین، در این منطقه باقى ماندند. نوار غزه از سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۶۷ تحت سرپرستى مصر بود و در همین سال یعنى در جریان جنگ دوم رژیم صهیونیستى با اعراب و فلسطینیان، به اشغال نیروهاى ارتش این رژیم درآمد.

اسرائیل در مدت اشغالگرى، اقدام به ساخت پایگاه و تاسیسات نظامى و امنیتى و شهرك‌هاى صهیونیست نشین در این منطقه كرد و سلطه نامشروع خود را بر این منطقه توسعه و تحكیم بخشید. اما در اثر فشار مقاومت در سپتامبر سال ۲۰۰۵ ناچار به عقب نشینى از نوار غزه شد. در انتخابات داخلى فلسطین در ژانویه ۲۰۰۵، جنبش حماس به پیروزى رسید و دولت حماس در نوار غزه به ریاست اسماعیل هنیه تشكیل شد. اداره امور غزه اكنون در دست دولت حماس است. حاكمیت مقاومت بر نوار غزه، به‌طور طبیعى خوشایند اسرائیل نیست و به‌همین‌دلیل طى سال‌هاى گذشته فشار و محاصره و جنگ علیه نوار غزه از سوى رژیم صهیونیستى تشدید شده است.

رژیم صهیوینستى بارها با حمله مسلحانه و عملیات تروریستى و بمباران‌هاى هوایى، هزاران فلسطینى غزه به‌ویژه زنان و كودكان را به شهادت رسانده یا مجروح كرده است. حملات رژیم صهیونیستى به مناطق فلسطینى نشین (خصوصا جنگ‌هاى ۲۲ روزه، ۸ روزه و ۵۱ روزه و دو روزه) نتوانست اراده مردم فلسطین و گروه‌هاى مقاومت مانند «حماس» و «جهاد اسلامى» را بشكند و آنان را به تسلیم در برابر شرایط تحمیلى وادار كند.

*جنگ ۲۲ روزه‌

رژیم صهیونیستى در اواخر سال ۲۰۰۸ (آذرماه ۱۳۸۷) یك جنگ تمام عیار براى نابودى جنبش حماس در نوار غزه آغاز كرد كه به مدت ۲۲ روز به طول انجامید. این جنگ در اسرائیل با نام عملیات «سرب گداخته» و در میان اعراب با نام كشتار غزه یا جنگ ۲۲ روزه یاد مى‌شود.

رژیم صهیونیستى با تكیه بر تجارب تلخ شكست راهبردى ارتش اسطوره‌اى خود در جنگ ۳۳ روزه لبنان در سال ۱۳۸۵، پس از پایان یافتن مهلت آتش‌بس این رژیم با دولت منتخب حماس، حملات گسترده (هوایى، زمینى و دریایى) را علیه دولت «اسماعیل هنیه» و ملت مظلوم وبى‌دفاع غزه آغاز نمود.

در این جنگ نابرابر، بیش از ۱۴۵۰ فلسطینى به شهادت رسیدند و بیش از ۵ هزار نفر نیز زخمى شدند. در اثر بمباران‌هاى جنگنده‌هاى رژیم غاصب، بسیارى از زیرساخت‌هاى غزه منهدم شد كه بر وضعیت اقتصادى این منطقه تأثیرات منفى داشت.

*جنگ نامتقارن و پاسخ حماس‌

جنگ ۲۲ روزه یك جنگ كلاسیك نبود، بلكه جزء نبردهاى نامتقارن محسوب مى‌شود كه در آن برابرى میان دو طرف وجود ندارد. در یك طرف یك ارتش تا دندان مسلح قرار داشت و سوى دیگر گروه‌هاى مقاومت فلسطین و در راس آن‌ها حماس كه فاقد ارتش و تجهیزات پیشرفته بود.

اما موضوعى كه رژیم صهیونیستى را غافلگیر كرد پاسخ موشكى حماس در این جنگ بود. حماس با موشك‌هایى كه در اختیار داشت مناطق اسرائیل را هدف قرار داد و موازنه امنیتى را در این جنگ برهم زد. سؤال ناظران نظامى آن بود كه این موشك‌ها از كجا و چگونه به دست حماس رسیده است؟

واقعیت آن بود كه حماس از مدت‌ها پیش به تقویت زیرساخت‌هاى موشكى خود پرداخته بود. قطعات موشكى از طریق تونل‌هاى نوار غزه در مرز مصر وارد غزه شده و مونتاژ مى‌شد.

*جنگ ۸ روزه‌

جنگ هشت روزه غزه، با ترور احمد الجعبرى معاون فرمانده گردان‌هاى عزالدین قسام شاخه نظامى حماس از سوى اشغالگران صهیونیست با عنوان عملیات «ستون ابرها» آغاز شد و پس از ۸ روز با برقرارى آتش‌بس میان طرفین به پایان رسید. در این جنگ نیز اسرائیل به اهداف در نابودى گروه‌هاى مقاومت در نوار غزه نرسید و ناكامى دیگرى را در پرونده خود ثبت كرد.

در این جنگ، ۱۶۳ فلسطینى شهید شده ۱۲۲۲ تا ۱۳۰۰ نفر زخمى شدند. نیروهاى مقاومت فلسطین در نوار غزه نیز با شلیك ۱۵۰۰ موشك و توپ به سمت مناطق یهودى نشین در فلسطین اشغالى، ازجمله تل‌آویو تلفاتى به اسرائیل وارد كردند. این حملات باعث شد رژیم صهیونیستى جنگ را طولانى نكرده و نهایتا تن به آتش بس داد.

نكته قابل توجه آن است كه در جنگ ۸ روزه غزه حمایت‌هاى ایران از مقاومت فلسطین از حمایت‌هاى تبلیغاتى و سیاسى فراتر رفت و براى نخستین بار و به‌طور رسمى اعلام شد كه ایران موشك‌هاى پیشرفته فجر ۵ و یا دست كم فن آورى آن‌را در اختیار فلسطینیان قرار داده است.

سردار محمدعلى جعفرى فرمانده كل سپاه در پاسخ به این سؤال كه آیا ایران به غزه سلاح مى‌فرستد گفت: ایران براى كمك به مسلمین و مظلومان جهان براى مقابله با زورگویان و نظام استكبارى كمك تكنولوژیكى و فناورى دارد و كارى هم كه در غزه انجام دادیم بر همین منوال است.

رهبر معظم انقلاب اسلامى پیش از این تأكید كرده بودند: ما آن‌جایى كه دخالت كنیم، صریح مى‌گوییم. ما در قضایاى ضدیت با اسرائیل دخالت كردیم؛ نتیجه‌اش هم پیروزى جنگ سى و سه روزه و پیروزى جنگ بیست و دو روزه بود. بعد از این هم هرجا هر ملتى، هر گروهى با رژیم صهیونیستى مبارزه كند، مقابله كند، ما پشت سرش هستیم و كمكش مى‌كنیم و هیچ ابایى هم از گفتن این حرف نداریم.

*جنگ ۵۱ روزه‌

ژیم صهیونیستى ۱۶ تیرماه ۹۳ براى سومین بار جنگ خانمان سوزى را علیه ساكنان نوار غزه به راه انداخت كه ۵۱ یك روز به طول انجامید و در جریان آن ۲ هزار و ۳۲۲ فلسطینى شهید و ۱۱ هزار تن دیگر زخمى شدند.

به رغم حملات سنگین زمینى و هوایى اسرائیل، منابع صهیونیستى اعلام كردند كه در جنگ ۵۱ روزه نتیجه‌اى عاید اسرائیل نشده است. در جریان جنگ ۵۱ روزه در اثر حملات نیروهاى مقاومت، ۶۸ نظامى اسرائیلى كشته و ۲ هزار و ۵۲۲ تن زخمى شدند كه از این میان ۷۴۰ تن را نظامیان تشكیل مى‌دادند. به اعتراف مقام‌هاى رژیم صهیونیستى بخش بزرگى از نظامیان آسیب دیده دچار بیمارى‌هاى روحى و روانى شده اند.

پس از مدتى كمیته بازرسى رژیم صهیونیستى گذشته گزارش خود در مورد جنگ ۵۱ روزه منتشر كرده و طى آن مقامات نظامى، امنیتى و سیاسى این رژیم را به شكست در این جنگ متهم كرد. در این گزارش آمده است كه ارتش به‌وهیچ‌وجه اطلاعات كافى و درست در مورد تونل‌هاى مقاومت در غزه نداشته و آماده ورود به جنگ نبوده است اما در نهایت وارد جنگ شده و بدون این‌كه اهداف جنگ محقق شود، شكست خورده و جنگ متوقف شد.

*دورنماى پیروزى فلسطینى‌ها

نوار غزه به‌عنوان نمادى از مبارزه و مقاومت علیه اشغالگران صهیونیستى در منطقه مى‌درخشد. نامگذارى ۲۹ دى ماه به‌عنوان روز غزه از سوى جمهورى اسلامى ایران یك اقدام نمادین براى بزرگداشت مقاومت مردم غزه در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستى است.

نامگذارى روز قدس توسط امام راحل(ره) نیز ازجمله اقدامات نمادینى بود كه به تعبیر رهبر انقلاب مانع پروژه «فراموش‌سازى آرمان فلسطین» توسط دشمن شد.

در چنین روزى باید اقدامات رسانه‌اى خصوصا در خارج از مرزها افزایش یابد و یاد و خاطره رشادت‌ها و حماسه آفرینى‌هاى اهالى غزه به اشكال مختلف بازگو شود. در ۲۹ دى ماه باید از شهداى غزه كه بسیارى از آن‌ها كودكان معصوم هستند تجلیل به عمل آید و در عین حال ددمنشى و جنایات رژیم كودك كش صهیونیستى و حامیان غربى و منطقه‌اى آن، نزد افكار عمومى جهانى بازگو شود.

این روشنگرى خصوصا در شرایطى كه رئیس جمهورى آمریكا در صدد پیشبرد طرح موسوم به «معامله قرن» جهت تثبیت رژیم صهیونیستى و از بین بردن كامل آرمان فلسطین است، ضرورت مضاعف مى‌یابد.

طبق پیش بینى مقام معظم رهبرى، فلسطین با قدرت خواهد ماند و به لطف الهى در آینده نه چندان دور، پیروزى نهایى ملت فلسطین محقق خواهد شد.

مقاومت مثال زدنى فلسطینى‌ها خصوصا در نوار غزه كه تحت محاصره كامل هستند، نویدبخش این پیروزى است، خصوصا پایمردى آن‌ها در جنگ‌هاى نابرابر ۲۲ روزه و ۸ روزه، ۵۱ روزه و جنگ اخیر دو روزه كه به رغم خسارت‌هاى سنگین مادى و معنوى، خم بر ابرو نیاورده و تسلیم توسعه‌طلبى رژیم غاصب نشدند. الا ان نصر الله قریب


دوشنبه 1399/6/31 - 21 : 0

پرتال استان ها

 

آخرین اخبار