چهارشنبه 1396/12/2 - 7 : 17
مشخصات امام جمعه
علیرضا اعرافی
علیرضا اعرافی
قم
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/5/29
توطئه ناامن سازی ایران راه به جایی نخواهد برد. باید در هفته دولت سخن مردم را شنید.

خطبه های نماز جمعه شهر مقدس قم به امامت آیت الله اعرافی

تاریخ 29/مرداد/1395 مصلی قدس قم

خطبه اول

همه شما برادران و خواهران نمازگزار و خودم را به پارسایی و فرمانبری از خداوند در همه احوال و شئون زندگی و پرهیز از آلودگی­های روحی و نفسی سفارش می­کنم و از خداوند متعال می­خواهم که درهای حکمت و هدایت و تقوای خود را به روی همه ما بگشاید.

بحث ما در خطبه­ های گذشته در اخلاق خانوادگی و اصول و ضوابط حاکم بر روابط خانواده بود. بارها یادآوری کردیم که سعادت جامعه در گروی سلامت خانواده است و پویایی و تعالی خانواده در گروی رعایت اصول و ضوابط فقهی و اخلاقی اسلام میان اعضای خانواده است. اگر اعضای خانواده به­ خصوص همسران رعایت این اصول و ضوابط را کنند، خانواده از آسیب­ ها و آفت­ های گوناگون پاک و مبرا خواهد شد. در اصول روابط میان همسران به اصل 13 رسیدیم که عبارت بود از ایثار و فداکاری و ازخودگذشتگی در روابط خانوادگی. قبل از آنکه به بحث روابط خانواده و اهمیت ایثار بپردازیم، اشاره ­هایی کلی به این بحث داشتیم. معنای ایثار و مفاهیم مقابل آن، ارکان و درجات و مراتب و مبانی اصولی ایثار بحث­ هایی بود که در خطبه­ های قبل تقدیم محضر شریف شما شد.

به مبحث 5 در باب ایثار رسیدیم و عرض کردیم مقوله ایثار دارای آثار و برکاتی در زندگی فردی و اجتماعی و زندگی دنیوی و اخروی است. اولاً برکت ایثار این است که شخصیت انسان را متکامل می­ کند. ثانیاً برکات اخروی و ماورای این دنیا برای ایثار بسیار است. جلب محبت الهی در روایتی از امام صادق علیه السلام آمده بود که فرمودند کسی که ایثار کند، خداوند او را دوست خواهد داشت. انسانی که آماده است از مطامع شخصی و منافع فردی خود بگذرد برای اسلام و جامعه و سعادت دیگران، مشمول لطف و محبت خدا می­شود و محبت خدا قابل وصف نیست. از سوی دیگر ایثار موجب گشایش­ها در عالم قیامت می­شود. آن جلوه ایثاری که در سوره دهر خداوند مجسم کرده و به خاندان پیامبر خدا حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم نسبت داده است، نتیجه آن این می­شود که ﴿فَوَقیٰهُمُ الله شرَّ ذٰلک الیوم و لَقّاهُم۟ نَض۟رَةً و سُروراً﴾ خانه­ای که فداکار بود و از نان شب خود برای نیازمندان گذشت، خدا آنها را از سختی­های قیامت آزاد می­کند و به آنها نشاط و سرزندگی در آخرت موهبت می­کند و علاوه بر اینها مقاماتی که برای ایثارگران در راه خدا و نیازمندان در بهشت وجود دارد، قابل وصف نیست. در حدیث شریفی فرمودند: إنَّ لله جنّةً لا یَد۟خُلُها إلّا ثلاثة: رجلٌ حَکَمَ علی نفسه بالحق، رجلٌ زار أخاه المؤمن فی الله، رجلٌ آثَرَ أخاه المؤمن فی الله برای خداوند مقاماتی در بهشت است که فقط سه گروه از آن بهره­مند می­شوند:

1- انسانی که در دعوای با دیگری انصاف به خرج می­دهد و حق را به خاطر غرائض نفسانی نمی­پوشاند و علیه خود شهادت می­دهد.

2- انسانی که به زیارت و دیدن برادر ایمانی خود می­رود برای خدا و پیوند خود را با برادران دینی برای خدا محکم می­کند.

3- انسانی که از مطامع خود به نفع برادران دینی و ایمانی خود گذشت در روابط خانواده و دوستان و همسایه.

مقوله ایثار دارای برکات فوق­ العاده­ای در تعالی شخصیت انسان است و از سوی دیگر برکات آن در قبر و قیامت و عالم غیب تجلی می­کند. انسان در سایه­ سار این فضیلت اخلاقی به قلل بلند معنوی و روحی و اخروی نائل می­­شود و علاوه بر آن ایثار زندگی خانوادگی و اجتماعی را روشن، باصفا و شیرین می­کند. امیر المؤمنین فرمودند: بالایثار یَس۟تَرِقُّ الأحرار، بالایثار علی نفسک تَم۟لِکُ الرِّقاب اگر بزرگوار و آماده از خود گذشتن باشی برای رفاه و آسایش دیگران، با این اخلاق آزادگان را بنده احسان خود می­کنی و فاصله­ها مبدل به دوستی می­شود و کدورت­ها از میان می­رود. علاوه بر این وقتی ایثار به شکل فرهنگ عمومی درآید، همه جامعه مسیر سعادت را طی می­کند. در مقابل جامعه­ای که همه وقتی صبح از خواب بیدار می­­ شوند، دنبال اینند که حداکثر منافع شخصی خود را تأمین کنند و تا می­شود از دیگران به نفع خود بزنند، این جامعه اسلامی و ایمانی نیست. جامعه­ای که به ایثار متخلق باشد، جامعه دفاع مقدس می­شود. کسی که وارد عرصه دفاع مقدس می­شد، می­دید که روابط ایثارگرانه در جبهه­ها موج می­زد و انوار خدا در آنجا تجلی می­کرد و نعمت­های خدا ریزان می­شد. در فضای اداری همینطور... وقتی که مدیرانی تا حداکثری که راه دارد می­خواهند حقوق بگیرند و از مزایای اداره بهره­مند شوند، این جامعه اسلامی نیست. نظام مدیریتی و سازمانی که بر گذشت استوار باشد، اسلامی است و می­تواند جامعه را در مسیر آرمان­های الهی هدایت کند. نظام اداری مبتنی بر سلامت و ایثار یک جامعه را در مسیر ترقی قرار می­دهد. اگر قرار است انقلاب اسلامی الگوهای نو برای ساختن تمدن اسلامی به جهان ارائه کند، باید از خانه­ها، محیط­های اداری و روابط کاری و بازاری شروع شود. بازار اسلامی بازاری است که حاضر است یک فروشنده از سود خود بگذرد برای منافع نیازمندی که به مغازه او مراجعه کرده. اثر دیگر ایثار این است که اگر ایثار برای اسلام و ارزش­های متعالی دینی شد، جامعه از قید و بند شیاطین آزاد می­شود. در یک شب خطرناک امیر مؤمنان سلام الله علیه در لیله المبیت ایثار کرد و ایثار آن حضرت در آن شب تاریخی نقطه عطفی در تاریخ اسلام شد. در روز عاشورا جلوه­های ایثار نمایان شد و اصحاب بزرگ حجت خدا در دفاع از اسلام و حجت خدا و ولایت الهی سینه سپر کردند و از همه وجود خود گذشتند. خوشبختانه انقلاب اسلامی این فصل­های غیرقابل باور در تاریخ اسلام را باورپذیر کرد. در دفاع مقدس و صحنه ­های گوناگون انقلاب شاهد جوانان انقلابی و انسان­های ایثارگر بودیم و جامعه­ای که این لطف الهی در او باشد، نمایان شد و نشان داد که ایثار می­تواند یک جامعه را در برابر همه خطرات بیمه کند. درست است که هنگام ایثار فردی به یک معنا ضرر می­کند و سختی را متحمل می­شود، اما باید بداند در پس این سختی و تحمل و ایثار، گشایش­ها پدید می­آید... در خانه روابط صمیمی خواهد شد و در جامعه فضای دوستی و مهربانی حاکم می­شود و جامعه اسلامی در مقابل دشمنی­ها مقاوم می­شود. چند روز قبل توفیق یافتم در مشهد مقدس در منزل ایثارگر عزیز حضور پیدا کنم. اشک بر چشم­های انسان جاری می­شود که جانباز عزیز محمدزاده که تمام وجود خود را به اسلام هدیه کرد، 30 سال با سختی­ها دست و پنجه نرم کرده است. اگر در انقلاب چیزی داریم نتیجه این ایثارهای بزرگ است. امروز هم ما و مسئولان باید بپذیریم که با مقاومت و ایثار می­توانیم جامعه را به قله­های سعادت نائل کنیم. با ایثار و فداکاری همسران، می­­شود خانه را مهد تربیت انسان­های بزرگ کرد.


 

خطبه دوم

در ادامه توصیه­ های پیشوای پارسایان و امیر مؤمنان سلام الله علیه به تقوا در خطبه 82 فرمودند بندگان خدا شما را به تقوای الهی سفارش می­کنم و در ادامه فرمودند دنیایی که با آن مواجه هستید، ظاهری زیبا اما باطنی مسموم و مهلک دارد. به ظاهر دنیا دل نبندید. در جای دیگر فرمودند دنیا در حال گذر است. غُرورٌ حائلٌ و ظلٌّ زائلٌ و سِنادٌ مائلٌ دیواره دنیا در حال فروریزی است، به این تکیه­گاه دل نبندید و بعد فرمودند بسیاری از مواقع است که انسان­ها دل به دنیا بستند و آرام شدند و در حالی که در نعمت­ها غرقند، حتیٰ إذا أنِسَ نافِرُها و اط۟مَأَنَّ ناکِرُها أَق۟مَصَت۟ بأر۟جُلِها وقتی که آرام بر اسب دنیا سوار است، دنیا چهار دست و پا بلند می­شود و افسارها را پاره می­کند و تیرهای مرگ روانه می­کند و بندهای مرگ را به گردن انسان­ها می­آویزد. حتی آنگاه که آرامیم و فکر می­کنیم همه چیز بر وفق مراد است، باید بدانیم که هیچ امنیتی وجود ندارد و هر لحظه ممکن است تیرهای بلا به سوی ما رها شود و این شتر سرکش دنیا ما را به زمین افکند. اگر این حقیقت را یافتیم و توجه کردیم، رتبه­های تقوا را احراز خواهیم کرد. خدایا به ما توفیق تخلق به اخلاق الهی و تجهز به تقوا عنایت فرما.

شهادت شهید اندرزگو را تبریک و تسلیت عرض می­کنم. انسانی مقاوم در عصر تاریکی­ها و اختناق جان­فشانی کرد و خود را فدای اسلام و انقلاب کرد. شهادت رجایی و باهنر دو مدیر کوشا و فعال و انقلابی را گرامی می­دارم. روز بزرگداشت علامه مجلسی دانشمند بزرگ که بر همه ما و حوزه­های علمیه حق عظیم دارد، گرامی می­دارم و همینطور سالروز ارتحال آیت الله حائری مؤسس حوزه علمیه قم که در 17 ذی­القعده 1355 وفات نمودند، گرامی می­دارم و روز بزرگداشت بوعلی سینا که روز پزشک نامیده شده، فیلسوف و مدافع مرزهای عقلی و فلسفی و کلامی اسلام و دانشمندی که عرصه­های علمی گوناگون جهان اسلام را توسعه داد، گرامی می­دارم. این مناسبت­ها را اگر کنار هم بگذاریم نشان­دهنده تمدن غنی و پویای اسلام طی قرون متمادی است. در این منظومه­ای که به مناسبت­های آن اشاره شد، یک فقیه بزرگ و بنیان­گذار حوزه جدید قم داریم مثل آیت الله حائری. فقه ما سرچشمه انوار الهی و هدایت جامعه بشری است. در این منظومه علامه مجلسی را داریم که پیشگام عرضه معارف نورانی و ذخائر معارف الهی به دنیای معاصر بود. در این منظومه بوعلی سینا را داریم که تفکر فلسفی و کلامی و عقلی جهان اسلام را رشد داد. من در اینجا داوری نمی­کنم راجع به هر آنچه اندیشه این بزرگان است، اما توان و توشه عقلی و حکمت الهی و دانش­های طبیعی از جمله پزشکی در این چهره متجلی است و شهادت اندرزگو و رجایی و باهنر که جلوه­های ایثار و انقلاب اسلامی بودند. تمدنی که اسلام آن را پایه­ریزی می­کند، در آن علم و فلسفه و حکمت و کلام و فقه به عنوان تئوری زندگی بشر جایگاه متعالی دارد و در کنار اینها روحیه شهادت­خواهی، ایثار در راه خدا، از جان گذشتن برای ارزش­های الهی قرار می­گیرد. این چهره­ های بزرگ هرکدام نمونه­ای از یکی از برگ­های درخشان تمدن اسلامی هستند. برای تعالی درجات این بزرگان و شهدا و مراجع درگذشته و امام عزیز تقدیم می­کنیم به پیشگاه پیامبر و خاندان او صلواتی بر محمد و آل محمد.

روز پزشک را گرامی ­می­دارم و تقدیر و تشکر می­کنم از همه خدمتگزاران به سلامت و بهداشت و درمان مردم و توصیه می­کنم همه این عزیزان را به رعایت اخلاق و آداب پزشکی و رعایت حال مردم به ویژه مستمندان و تأکید می­کنم بر ضرورت توجه به بیماران به خصوص بیماران خاص چه از سوی پزشکان و سربازان سلامت و بهداشت مردم چه از سوی مسئولان و برنامه­ریزان.

هفته دولت به مناسبت شهادت شهید رجایی و باهنر است که آن را گرامی­ می­داریم و تشکر می­کنیم از خدماتی که دولتمردان و مسئولان برای مردم انجام می­دهند به ویژه از خدماتی که سربازان گمنام اسلام در این هفته­های اخیر برای کشف عملیات تروریستی انجام دادند. از همه این خدمات تشکر می­کنم و باید تأکید کرد که در هفته دولت باید سخن مردم را شنید و رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب را توجه کرد، گذشته را بازبینی کرد و برای بنیان­ریزی یک نظام اقتصادی سالم و مقاوم دولتمردان تلاش کنند. امیدوارم در مسیر تحقق این ارزش­ها متعالی موفق شوند.

برنامه ششم که دولت تقدیم مجلس کرد، ما انتظار داریم این برنامه اصلاح و تکمیل شود و عناصری که عرض می­کنم بیشتر در آن مورد توجه قرار گیرد:

1- اقتصاد مقاومتی

2- فرهنگ اصیل و ایمانی و اسلامی برای عبور از مخاطرات فرهنگی

3- رشد و اعتلای علمی و دانش

4- ارتقای امنیت و صنایع دفاعی که روز صنعت دفاعی هم در همین ایام است.

اقداماتی که در امحای کالاهای قاچاق شد، بسیار درست است. قاچاق عنصری مخرب در اقتصاد کشور است و عمل انقلابی برای امحای کالاهای قاچاق امری است که ریشه­ در قرآن دارد. زر و زیورهای سامری ﴿لَنُحَرِّقَنَّهُ ثمَّ لَنَن۟سِفَنَّهُ﴾ نمونه­هایی داریم که وقتی کالایی در مسیر تخریب اقتصاد قرار می­گیرد باید از بین رود و امیدواریم به این مسئله توجه بیشتری شود.

در خصوص مسائل منطقه به چند نکته اشاره می­­کنم. امروز شاهد این هستیم که منافقین، آل سعود و داعشی­ها و جریانات ریز و خردی که از انقلاب اسلامی دل خوشی ندارند و ضربه ­های مقاومت را با تمام وجود لمس کرده ­اند، به صورت یک شبکه درآمده ­اند. در اینجا و آنجا منافقین و داعشی­ها و آل سعود به رغم اختلافاتی که بین آنهاست، کنار هم می­نشینند و طرحی را برای ناامن کردن ایران دنبال می­کنند. نمونه­های آن در این ایام کشف شد. این عناصر خرد و ریز قابل حساب نیستند و ارزشی ندارند و پشت صحنه آنها توطئه­های صهیونیستی و آمریکایی است. آنها طراحی کرده­اند که دژ استوار ایران و انقلاب را ناامن کنند. اما بدانند ایران اسلامی هرگز در برابر این توطئه­ها تسلیم نخواهد شد. ما در برابر شما می­ایستیم و ملت ما با انسجام و اقتدار با تأسی به رهبری معظم در برابر شما خواهند ایستاد. بدانید این توطئه ناامن­سازی ایران مایه افتضاح شما خواهد شد و ره به جایی نخواهید برد. بارها در طول این سی و چند سال ملت بزرگ و جوانان پرشور و نیروهای نظامی و انتظامی را آزموده­اید، باز هم شکست خواهید خورد. دست از این خیانت­ها بردارید.

طرح تفرقه مذهبی که مع الأسف گروه­هایی فریب خوردند و یک طرح شیطانی آمریکایی خطرناک را در این خصوص دنبال می­کنند. این طرح آمریکایی و صهیونیستی است و اینها فریب­ خورده آنها هستند که به اسم شیعه و سنی و اقوام و نژاد و فرهنگ­ها می­خواهند امت اسلامی را به جان هم بیندازند. اینها بدانند ایران اسلامی از حوزه­های علمیه و دانشگاه­ها جز ندای وحدت و انسجام و همبستگی اسلامی بیرون نخواهد آمد.

درد بزرگ امت اسلام بحرین و یمن و سوریه و نقاط دیگر جهان اسلام است. ملت­های مظلومی که از ظالمان ستمگر و گروه­های خون­آشام ضربه می­بینند. دولت بحرین بداند که ملت­های مسلمان در کنار ملت بحرین هستند. سلامت و وضعیت آیت الله شیخ عیسی قاسم و سران نهضت بحرین و سران نهضت­های اسلامی در نیجریه و نقاط دیگر برای ما مهم است. امیدواریم نهادهای بین­المللی به این افتضاحی که مبتلا شده­اند و دنبال خون­ آشامان هستند... دفاع می­کنند یا ساکتند... فاصله بگیرند. البته ما به شما امیدی نداریم و امید ما به خدا و انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت اسلامی است و به فضل خدا امت اسلام بر همه این توطئه ­ها غالب خواهد شد.

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه