چهارشنبه 1396/12/2 - 7 : 17
مشخصات امام جمعه
علیرضا اعرافی
علیرضا اعرافی
قم
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/6/31
ایران در صنایع موشکی و دفاعی پا به عقب نمی‌گذارد

بسمه تعالی

خطیب : حضرت آیت الله اعرافی                        31/6/96                            (مصلی قدس قم)

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم بسم‌اللّه الرحمن الرحیم نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نؤمن به و نتوکل علیه و نستغفره و نستهدیه و نعوذ به من شرور انفسنا و سیئات اعمالنا و نصلی و نسلم علی سیدنا و نبینا أَبِی الْقَاسِمِ المصطفی مُحَمَّدٍ وَ عَلی آله الأطیَّبینَ الأطهَرین و لاسیُّما بقیة اللّه فی الارضین.

السلام علیک یا اباعبدالله و علی الارواح التی حلت بفنائک

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌اللّه الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَکونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ»

عباد اللَّهِ أُوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّهو مُلازِمَة اَمرِه وَ مُجانِبَة نَهیِه

همه شما نمازگزاران گرامی و خودم را به تقوا، پارسایی دوری از آلودگی های روحی و گناهان و عمل به فرمان های خداوند در همه شئون زندگی سفارش و دعوت می کنم از خداوند متعال می خواهیم که همه ما را به سوگواری خالصانه و کسب تقوا در همه زندگی موفق موید بدارد.

به مناسبت آغاز ماه محرم و دهه عاشورای سالار کربلا اباعبدالله الحسین (علیه‌السلام) سلسله مباحث مربوط به خانواده را قطع می‌کنیم و به بیان نکاتی در باب عزاداری تراز انقلاب اسلامی و یک عزاداری جامع و واقعی می‌پردازیم.

قصه عاشورا قصه بزرگ و بی‌نظیری است که در تاریخ بشریت است، در عاشورا اباعبدالله حسین (علیه‌السلام) در برابر یک فرهنگ منحط جاهلی که تمام اسلام را به تحریف کشانده بود قیام کردند، واقعه عاشورا یک برخورد ساده حق و باطل نیست، در عاشورا تمام حق در برابر تمامی باطل قرار گرفت. در عاشورا امام حسین (علیه‌السلام) می‌دیدند که یک فرهنگ جدید ظالمانه، ستمگرانه، اشرافی گری پادشاهی و تحریف گر همه حقایق اسلام، در همه مقدرات جامعه اسلامی حاکم شده است و امام در برابر چنین فرهنگ منحط تحریف گری با تمام وجود قیام کردند. اگر قصه تغییر تمام اسلام و تحریف همه حقایق دین نبود شاید این جور عاشورا چنین نمی‌درخشید، عاشورا قیامی در برابر یک تغییر بزرگ و تحریف بزرگ در اسلام بود و امام در یک نقطه عطف تاریخی و در یک پیچ تاریخی قد برافراشتند؛ حق عاشورا فقط بر جریان مکتب اهل‌بیت حق ندارد، عاشورا بر همه هویت دینی و بر همه طبقات و طوایف اسلام حق دارد. اگر عاشورا نبود در آن پیچ تاریخی  تمام اسلام به تحریف کشانده می‌شد و از اسلام و حقایق متعالی آن چیزی باقی نمی‌ماند. این بود راز آن فداکاری بزرگ و آن حماسه عظیم و جان‌فشانی بی نظیر تاریخی ، ما در برابر چنین حماسه بزرگ و در برابر معمار این حادثه و قیام و انقلاب عظیم وظایف مهم و بزرگی داریم.

وظیفه ما اولا معرفت امام و عاشورای اوست. شناخت درست  عاشورا و تحلیل درست عاشورا یک اصل مهم است. مع الاسف  هم در نویسندگان غیر شیعی و گاهی در میان شیعیان، تحلیل‌های نادرست و غیر جامع از قیام عاشورا ارائه شده است؛ اولین وظیفه ما معرفت درست به سالار شهیدان و تحلیل درست از قیام عاشورا است.

وظیفه دیگر ما عرض ادب و ارادت به پیشگاه سالار شهیدان و شهدای کربلاست؛ و این عرض ادب و ارادت اولا: در قالب زیارت تجلی می‌کند، آنچه در روایات و ادعیه در باب اهمیت عظمت زیارت سالار شهیدان است در حد اخبار متواتر و با تعابیر بسیار شگفت‌انگیز آمده است، زیارت امام حسن علیه السلام فریضه علی کل مسلم.

و آن تعابیر بلند و ارزش های متعالی که برای زیارت سالار شهیدان آمده ؛ ذکر مصائب عاشورا، عزاداری و گریه اینها جلوه‌هایی از عرض ادب و ارادت به پیشگاه عاشورا و معمار بزرگ و آن سالار شهیدان (صلوات الله و سلامه علیه) است. ما در برابر  این حادثه بزرگ وظایف تاریخی و مستمر داریم. این قصه در روایات ما مهندسی شده و با نقشه دقیق طراحی شده تا عاشورا بماند تا این مشعل فروزان فراموش نشود تا در همه اعصار و امصار؛ کربلا و عاشورا الهام‌بخش باشد و به فضل الهی این توصیه پیشوایان دینی مورد توجه قرار گرفت، ما سال به سال شاهد درخشش این نور هستیم سال به سال شاهد تلالوء انوار عاشورا در ایران و جهان هستیم ؛ وظیفه ما عرض ارادت و ادب در پیشگاه این قصه بزرگ و معماران بزرگ هستیم.

ما عزاداری و تشکیل هیئت و اقامه عزا از وظایف روشن ماست، عزاداری ناب و درست تشکیل هیات های عزاداری  در تراز انقلاب اسلامی و ارزش‌های ناب اسلامی اصول و شرایطی دارد، من در محضر شریف شما و در نخستین روز از ایام سوگواری سالار شهیدان فهرست وار اصول و شاخصه‌های یک عزاداری ناب، درست و جامع را  عرض می‌کنم؛امیدوارم در همه کشور به ویژه در قم، پایگاه علم  و جهاد، همه هیئات و عزاداران به تطبیق این شاخصها و معیارها در عزاداری‌ها و هیات ها عنایت بفرمایند.

1. مقوله عزاداری  با تمام همت باید رشد و ارتقا پیدا کند، هر نوع شبهه افکنی در احیاء و شکوه عزاداری، شبهه افکنی ناروا و غلط است ، عزاداری یک اصل مهم و شاخصه مهم در محبت اهل‌بیت و خاندان پیامبر (علیهم‌السلام) و اسلام ناب محمدی است.

2. عزاداری درست عزاداری است که از اخلاص، صداقت و نیت پاک برخوردار باشد عزاداری باید از آسیب‌هایی مانند: ریا و چشم و هم‌چشمی‌های بیجا منزه و پاک باشد عزاداری برای خدا با نیت پاک و از سر اخلاص و صداقت.

3. بیان مصائب و عزا باید راست، درست و مستند به منابع صحیح و اصیل باشد، راهیابی دروغ‌ها، خرافات و قصه‌های غیر اصیل و غیر ثبت ‌شده در تاریخ نباید به منبر و وعظ و سخنرانی و مداحی و نوحه‌سرایی راه یابد،گاهی شاهد هستیم که برای گرم کردن قصه عزاداری افرادی به خیال‌پردازی‌های ناروا و قصه‌های غیر اصیل روی می آوردند این یک فرهنگ غلط است.

4. عزای امام حسین باید انقلابی و متکی به ارزش‌های انقلابی و ارزش های شهادت و ایثار باشد، انقلاب اسلامی در پرتو عاشورا شکل گرفت، دفاع مقدس ما و شهیدان سرافراز ما به عشق عاشورا و کربلا به میدان آمدند، عزاداری که از اصول انقلاب اسلامی و ارزش‌های متعالی انقلاب فاصله بگیرد عزاداری تام و کامل نیست انقلاب اسلامی ریشه در عاشورا دارد، احیای عاشورا باید به احیای مسائل اجتماعی و سیاسی امروز ایران و جهان گره بخورد. عاشورا باید الهام‌بخش حرکت های مقابله با ظلم و ستم در عصر جدید باشد. باید یاد شهیدان، امام شهیدان، ارزش‌های متعالی انقلاب و دفاع مقدس در عزای ما به‌صورت هوشمندانه و درست تلالوء و تجلی کند.

5. عزاداری را نباید از سایر مسائل و فرهنگ دینی و معارف دین جدا کنیم.

 هیئتی موفق است که در درون آن احکام دین، عقائد اسلام، معارف الهی و پاسخ به شبهاتی که اعتقاد و اخلاق جوانان ما را هدف گرفته است  باید در عزاداری ها جا پیدا کند، عزاداری که در متن آن ارتقاء معرفت دینی همه به‌ویژه نسل جوان جای درست وصحیحی داشته باشد.

6. پرهیزعزاداری ها از اموری که موجب وهن مذهب است، اینکه رهبر معظم انقلاب بر پرهیز از قمه‌زنی تاکید می فرماید به خاطر این است که یک اقدامی که پایگاه اصیلی هم ندارد. حداکثر هم اگر کسی نظری داشته است در یک شرایط خاصی بوده ولی امروز موجب وهن مذهب و خدشه به اندیشه و معارف اهل‌بیت (علیهم‌السلام) و اسلام عزیز است هر چیزی که موجب وهن مذهب و ارزش های اسلامی می شود و پایگاهی در معارف اصیل و فقه ما ندارد باید از هیات های ما دور گذاشته بشود، هیئات باید هیئات بانشاط و شاداب و دور از موهومات و خرافات و با جهت‌گیری  ارزش‌های الهی و انقلابی فعالیت کنند.

7.توجه به وحدت اسلامی و ترغیب همه فِرَق اسلامی به حضور در مراسم سالار شهیدان ، امروز در جای‌جای عالم شاهد این هستیم که فرقه گوناگون به محضر اباعبدالله الحسین (علیه‌السلام) عرض ادب می‌کنند. نباید راه را بر این عرض ادب‌ها ببندیم. باید در نقاط مختلف به‌ویژه در جاهای که برادران اهل سنت ما حضور دارند شرایط ادامه این حضور را فراهم کنیم، عاشورا پیام‌های خاص شیعی دارداما در دل عاشورا پیام های فرامذهبی و برای همه امت اسلام هم وجود دارد، عاشورا و سالار شهیدان ریشه در روایات فروانی دارد که اهل سنت هم آن را نقل کرده اند؛ ما باید اجازه دهیم که همه مذاهب اسلامی به پیشگاه سالار شهیدان  و عاشورا عرض ادب کنند.

8. پرهیز از تجملات، ریخت‌وپاش و تشریفات ناصحیح؛ گاهی هزینه می شود بعضی می گویند نباید هزینه شود در عزاداری ، ما می گوییم باید هزینه کرد عزاداری سنت اکید اسلام است اما این هزینه باید با حساب و کتاب و معطوف به اهداف مشخص باشد.

  9.تاکید بر گسترش شعر و هنر عاشورایی ، عاشورا یک هنر متعالی و خاستگاه و دارای سوژه های بی نهایت از ارزش‌های الهی است. هنر مشروع و شعر درست و هنر های درست باید در خدمت عاشورا قرار گیرد که تاکنون چنین بوده است و  این امر باید استمرار و ارتقاء پیدا کند. عاشورایی که بیش از صد درس اخلاقی، اعتقادی و معنوی را در بردارد می‌تواند جایگاه تجلی شعر و هنر باشد.

10.اصالت مسجد ومنبر و حضور روحانی در هیئات ها، ما برای همه مداحان و همه هیئات پاک و مخلص نهایت احترام را قائل هستیم، اما باید عزاداری ما با مسجد و منبر و با حضور روحانی گره بخورد. جدایی از این اصول اساسی در عزاداری‌ها درست نیست.

11.  اهتمام هیئات و عزاداران به مسائل اجتماعی در محله، شهر و جامعه خودشان، عزاداری یک ظرفیت عظیمی است که با آن می‌شود مشکلات اجتماعی را حل کرد و آسیب‌های اجتماعی را کاهش داد. این یک مشعل نورانی است که در پرتو آن می‌شود خانواده‌ها را اصلاح کرد، آسیب‌ها را زدود و اشکالات و آسیب‌های اجتماعی را کاهش داد ، انواع آسیب های اجتماعی در پیرامون ما قرار دارد عزاداران و هیئات مداحان و اهل منبر باید بخشی از هدف خود را مربوط به ارتقاء جامعه و آسیب زدایی بکنند.

12. اهتمام و رسیدگی به فقرا و نیازمندان و هدفمند شدن اطعام‌ها و هزینه‌هایی که انجام می‌شود باید مدنظر باشد. اطعام سیره و منش خوبی است اما باید سعی شود که این اطعام هدفمند و دقیق باشد. آن  فقرا، نیازمندان و خانواده‌هایی که گاهی هفته و ماه بر آن‌ها می‌گذرد و از حداقل معیشت محروم هستند باید جهت گیری بشود . محلات محروم، خانواده‌های نیازمند، و بیماران و یتیمان باید در هزینه‌های عاشورا و عزاداری حس کنند که رحمت و کرامت حسینی و عاشورایی شامل حالشان شده است.

13.تاسیس موسسات خیریه ، خیلی از هیئت‌ها موسسات خوبی تاسیس کرده اند. قرض‌الحسنه، تأمین جهیزیه و امثال اینها و در طول سال ادامه دارد. این سیره بسیار کار خوبی است. این رحمت حسینی و کرامت عاشورایی در تاسیس کارهای خیر در طول سال از شاخصه‌های یک هیئت در تراز بالا، اسلامی و انقلابی است.

14.اهتمام به نماز؛  اهتمام به نماز جماعت و نماز اول وقت که اینها اصول اساسی قیام سالار شهیدان است. به فضل الهی در این سالها هیئات ما به این مساله توجه کرده اند،این توجه باید روز افزون شود و جماعت و نماز اول وقت مورد اهتمام باشد.

15.توجه به امربه ‌معروف و نهی از منکر؛ روح واقعه عاشورا  امربه‌ معروف و نهی از منکر است که این اصل باید زنده شود.

17.وحدت و همبستگی میان هیئات و پرهیز از رقابت‌های نابجا

18.رعایت اعتدال در عزاداری در طول سال؛ این دهه وقت عزاداری است، وفیات وقت عزاداری است ولی ما نباید به گونه ای عمل کنیم که همه ی سال دهه‌های عزاداری شود، این افراط موجب خدشه به اصالت عزاداری می‌شود.

19.رعایت مسائل بهداشتی وسلامت مردم و عزاداران

20.رعایت حقوق مردم در همه احوال ؛ در صداها، بلندگوها، رفت‌وآمدها و درآمدن به خیابان‌ها باید حقوق مردم رعایت شود. باید شعار عزاداری در شهر و روستا بپیچد و منتشر شود اما همراه با آن رعایت حقوق بیماران و مردم در همه جهات ضرورت دارد.

21.همکاری با نهادهای تبلیغی و امنیتی

22.توجه به مهمانان و جوانان، به ارزش‌های الهی واین  اصول اخلاق اسلامی در تعامل با یکدیگر در هیات ، نسبت به هیئت امنا، روئسا،  بزرگان و زنان باید این اخلاق در هیئات ما تجلی کند. به‌ویژه در شهری مثل قم که ایام عزاداری میزبان هزاران هزار عاشق اهل‌بیت هست باید مقدم زوار و مهمانان را گرامی داشت.

امیدواریم هیئت‌های ما در این تراز بالا قرار بگیرند و عاشورای حسینی سال به سال درهمه ایران و جهان نورافشان‌تر شود و همه ما از یاران سالار شهیدان قرار بگیریم.

السلام علیک یا اباعبدالله و علی الارواح التی حلت بفنائک. اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و اهله اللهم اغفر للمومنین و المومنات والمسلمین و المسلمات

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِنَّا أَعْطَينَاكَ الْكَوْثَرَ فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ

 

 

 

خطبه دوم

اعوذ باللّه السمیع العلیم من الشیطان الرجیم، بسم‌اللّه الرحمن الرحیم الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا و حبیب قلوبنا و طبیب نفوسنا و شفیع ذنوبنا ابی القاسم المصطفی محمّد وَ عَلی مولانا علیّ بن ابیطالب و علی الصدیقة الطاهرة فاطمة الزهراء و علی الحسن و الحسین سیّدی شباب اهل الجنة و علی الائمة المسلمین علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الخلف القائم المنتظر حججک علی عبادک و أمنائک فی بلادک ساسة العباد و أرکان البلاد و أبواب الایمان و أمناء الرحمن

توصیه به تقوا

اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم‌الله الرحمن الرحیم «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ»

عباد اللَّهِ أُوصِیکمْ و نَفسِی بِتَقْوَی اللَّه

امام حسین (سلام الله علیه) در روز عاشورا این گونه مردم را به تقوا فراخواندند:«عِبادَاللّهِ! اِتَّقُوا اللّهَ وَ كُونُوا مِنَ الدُّنْيا عَلى حَذَر» در آن صحنه شورانگیز و حماسی بزرگ عاشورا امام فرمودند: بندگان خدا تقوا پیشه کنید از دنیا در ترس باشید بترسید که دنیا شما را فریب ندهد. «فَإِنَّ الدُّنْيا لَوْ بَقِيَتْ لِاَحد أَوْ بَقِىَ عَلَيْها أَحَدٌ، كانَتِ الاْنْبِياءُ أَحَقُّ بِالْبَقاءِ وَ أَوْلى بِالرِّضى وَ أَرْضى بِالْقَضاءِ» این دنیا ماندگار نیست اگر قرار بر ماندگاری بود انبیای الهی شایسته‌تر بودند که در این دنیا بمانند. این دنیا خلق نشده است برای بقا این دنیا برای فنا و آزمایش آفریده شده است. «غَيْرُ أَنَّ اللّهَ تَعالى خَلَقَ الدُّنْيا لِلْبَلاءِ وَ خَلَقَ أَهْلَها لِلْفَناءِ، فَجَديدُها بال وَ نَعيمُها مُضْمَحِلٌّ وَ سُرُورُها مُكْفَهِرٌّ وَ الْمَنْزِلُ بُلْغَةٌ وَ الدّارُ قُلْعَةٌ»

 این جهان، جهان ناپایدار است. نعمت‌های آن رو به فناست، تازه‌های آن کهنه است و جایگاه عبور و گذری است این عالم این را امام حسین علیه السلام روز عاشورا می فرمایند.

خطاب امام حسین هم به حاضران در کربلا و هم به همه بشریت این است : «فَتَزَوَّدُوا، فَإِنَّ خَيْرَ الزّادِ التَّقْوى، فَاتَّقُوا اللّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ»

خدایا به ما توفیق شنیدن این پیام الهام ‌بخش عاشورا و کسب تقوا در همه شئون زندگی کرامت بفرما

یاد شهدای اسلام و انقلاب اسلامی و بویژه دفاع مقدس گرامی می داریم بخصوص یاد شهیدان بین‌الملل و مقاومت اسلامی و شهدای عزیز مدافع حرم را گرامی می داریم و یاد همه بزرگان و مراجع درگذشته و ذوی الحقوق و امام شهیدان را گرامی می داریم.

و همین طور ارتحال عالم فرزانه وبزرگوار آیت الله راستی کاشانی که از چهره‌های بزرگ و خدوم حوزه‌ها بود را تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم. ایشان  از شاگردان نزدیک امام در نجف و پس از آن خدمات زیادی به حوزه در قم ارائه دادند و سالهای اخیر هم در بستر بیماری قرار داشتند این عالم بزرگ خدمات فراوانی داشت و به لقاء خدا شتافت. یاد او را گرامی می داریم و تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم به حضرت ولیعصر ارواحنا فداه، مراجع عظام، رهبر معظم، حوزه‌های علمیه، مراکز علمی و دینی و ملت شریف و خانواده محترم ایشان و انشاء الله مردم هم قدرشناسی خواهند کرد هم در تشییع جنازه و هم در مراسمی که از سوی دفتر مقام معظم رهبری برگزار خواهد شد و همین طور یاد درگذشتگان اخیر در قم که هفت نفر از عزیزان عراقی در حادثه‌ای به لقاء الهی رفتند و برای علو درجات همه نامبردگان تقدیم می‌کنیم صلواتی بر محمد و آل محمد

مناسبت‌ها

اما محورهایی را که فهرست وار باید یادآوری کنم:

1. بزرگداشت هفته دفاع مقدس ، هم‌زمان با دهه عاشورا، هفته دفاع مقدس قرار دارد که امتداد عاشورا در عصر ما بود. دفاع مقدس، مقاومت در برابر تجزیه یک کشور بود، برای اولین بار کشور ما وارد یک جنگ شد و مانع از تجزیه کشور شد ؛ دفاع مقدس، مقاومت در برابر توطئه‌هایی بود که برای محصور کردن انقلاب و سقوط نظام و انقلاب اسلامی برنامه‌ریزی‌شده بود و با مقاومت خود بر این توطئه‌ها غلبه کرد. دفاع مقدس یک الگوی جدیدی را  تولید کرد که همان الگو امروز در عراق، سوریه، لبنان و نقاط دیگر جهان اسلام انتشار یافت و با همین الگو مستکبران ضربه‌های سهمگین خوردند. دفاع مقدس الهام‌بخش و الگو آفرین یک مدل جدید از دفاع و مقاومت بود. و همینطور احیاگر مجاهدت‌های در صدر اسلام و پرورش دهنده  نیروهای بزرگ فداکار، مجاهد و ایثارگر بود. شهدای دفاع مقدس، ایثارگران و جانبازان عزیز پیشگامان این راه بزرگ بودند. این  هفته بزرگ را گرامی می داریم و به ارواح همه شهیدان دفاع مقدس تقدیم می‌کنیم صلواتی بر محمد و آل محمد

2. موضوع دوم آغاز سال تحصیلی  البته  حوزه های علمیه اوائل شهریور سال درسی خود را آغاز کردند و فر دا دانشگاه ها و آموزش پرورش سال جدید تحصیلی خود را شروع می کنند و همه استادان دانشجویان و دانش آموزان و خادمان علم و فرهنگ تبریک می گوییم و برای آنها آرزوی توفیق انتظاری که از آموزش‌وپرورش اهتمام به سند تحول آموزش و پرورش ؛ ارتقای آموزش‌های مهارتی و کار و دانش؛ و همین طور رشد علمی دانشگاه ها و پیدا نکردن آن مسیر علمی که طراحی شده و توجه به مسائل فرهنگی و اخلاقی ؛البته آموزش‌وپرورش به لحاظ منابع انسانی و فضای آموزشی مشکلات زیادی دارد که هم مردم باید به آن توجه کنند و هم مسئولین نظام آن را مد نظر داشته باشند. در همین قم ما کمبود فضای آموزشی زیادی داریم. البته مردم همت کردند و باید از خیّرین تشکر کرد. اما کافی نیست و نیاز به توجه بیشتری دارد. در مقوله سوادآموزی با توجه به اینکه ما قدم‌های خوبی را به جلو برداشته‌ایم هنوز مشکلات زیادی وجود دارد، در استان قم با وجود 88 درصد باسوادی، هنوز 33 هزار بی‌سواد زیر 50 سال وجود دارد که یک امر بسیار ناگواری است که نیاز به معالجه دارد و اگر کل سنین را در نظر گیریم بیش از 100 هزار بی‌سواد وجود دارد و این شایسته استانی مثل قم نیست. امیدواریم هم در توسعه فضاهای آموزشی و سوادآموزی و هم در ارتقای سواد ومعالجه بی سوادی و هم مسائل اخلاقی و معنوی روز افزونی بشود و از خدمات انجام شده هم تشکر و قدردانی می‌کنیم.

3 . موضوع سوم اعلام همبستگی با مسلمانان میانمار؛ اقلیتی که مسلمانی که وجه‌المصالحه جنگهای اقتصادی قدرتها شده اند و امروز ما شاهد بیرحمی بسیار درد انگیز و با قساوت، قتل، غارت و آواره کردن مسلمانان هستیم، و البته ما این را یک جنگ دینی و مذهبی نمی‌شماریم، اما افراط‌گرایی‌های دینی و بیشتر حضور خود ارتش و دولت میانمار در این صحنه و سکوت مجامع بین‌المللی  همین جا ما این قساوت و بیرحم را محکوم می کنیم و به عنوان قم و مراکز علمی و دینی  و حو زه و امیدواریم که پیگیری‌های حقوقی جدی‌تری انجام گیرد و نهادهای بین‌المللی توجه درستی انجام دهند و این اندازه کافی نیست و ما امروز با همه وجودمان این ظلم و جنایت را محکوم می کنیم و از خداوند می خواهیم که به فریاد این ستمدیدگان برسد انشاالله.

4. اما موضوع بسیار مهم اخیر سخنان سخیف و بی‌پایه از سوی رییس جمهور آمریکا در سازمان ملل بود، سخنانی که یادآور عربده‌کشی‌ها و تعرض‌های پیشینیان او بود که نکاتی را در این زمینه عرض می‌کنیم

1. آمریکا که امروزه این قدر سروصدا انداخته است در کارنامه و پرونده 70 ساله گذشته خود، صد جنگ و اشغال ثبت جنگ برافروخته کرده است؛ پشتیبان رژیم های ستمگر بوده و تولید سلاح های کشتار جمعی کرده بمب اتم را آورده سلاح شیمیایی به کاربرده یک رژیم که در 70 سال این همه جنایت کرده امروز رئیس جمهور آن با کمال وقاحت مدعی دنیاست ، تازه همین رئیس جمهوری که خودش کلی این پرونده های سیاه و تاریک را رو کرده در زمان انتخابات این وضعش هست؛ رئیس جمهوری و رژیمی که از اسرائیل قتل عام ها و شکنجه ها حمایت می کند کاربرد سلاح های کشتار جمعی جنگ های متعدد پشتیبانی کرده، البته اینها چهره‌های متفاوتی دارند: یکی ریگان و دیگری بوش پدر و آن دیگری کلینتون و اوباما و بوش پسر و ترامپ که هر کدام تفاوتهایی در ادبیات، گویش‌ها و رفتارهای خود دارند، اما روح اقدامات و سیاست‌هایشان روح ظلم و ستم و استکبار است این وضع آنهاست . البته این آقای ترامپ یک آدم پست و رذلی است که از ادبیات اراذل و اوباش استفاده می‌کند و فکر می‌کند که کسی هم خریدار آن هست. امروز ما در قم همین‌جا که بیش از 50 سال پیش امام فرمود: «ملت ما از آمریکا و هیئت حاکمه آن متنفر است» امروز هم ملت ما  در این پایگاه علم و جهاد و همه ملت ما در سراسر کشور و ملل مظلوم عالَم این سخنان سخیف و بی پایه  را محکوم می‌کنند و با همه وجود مانند گذشته فریاد برمی‌آوریم: مرگ بر آمریکا.

اشتباه نکنید ملت ایران با همه گروه هاشون تحت رهبری مقام معظم رهبری در برابر این سخنان سخیف و این مواضع جاهلانه و این هیئت حاکمه ظالم در دنیا خواهند ایستاد و آرزوهایتان را به گور خواهید رفت و هیچ وقت این خوابهای پریشان تعبیر نخواهد شد. امروز جبهه مقاومت همانطور که بینی شما را در سوریه عراق و لبنان و یمن به خاک مالیده است ، در آینده هم این جبهه مقاومت این جوانان رشید و این ملت غیور این مجاهدان در راه خدا ، مقابل ستمگری ، و زیاده‌خواهی شما خواهد ایستاد و به فضل خدا شما را ناامید خواهد کرد.

3. ملت و امت اسلامی درس آموزان سیره امام حسین (علیه‌السلام)

این ملت بزرگ، این جوانان رشید و این جبهه مقاومت در سراسر عالم اسلام  فرزندان انقلاب اسلامی، درس آموزان  مکتب عاشورا و فرزندان دفاع مقدس هستند، مگر با این سخنان بی  اصل اساس و بی‌پایه کوتاه خواهند آمد،  شما فکر می‌کنید که ما قراره که در صنایع موشکی دفاعی پا به عقب بگذاریم، دولت ما ملت ما باید اقتصاد مقاومت ، فرهنگ مقاومت، دیپلماسی مقاومت را پیشه کنند و به فضل الهی ما در همه عرصه‌ها پیش خواهیم رفت و شما هم ناامید خواهید شد انشاالله.

نسئلک اللهم و ندعوک باسمک العظیم الاعظم الاعز الاجلّ الاکرم یا الله و... یاارحم الرحمین. اللهم ارزقنا توفیق الطاعة و بعد المعصیة اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و الکفار و المنافقین.اللهم انصر جیوش المسلمین و عساکر المسلمین اللهم اغفر المؤمنین و المومنات والمسلمین و المسلمات، الاحیاء منهم و الاموات، خدایا ارواح طیبه شهدا امام شهدا مراجع درگذشته ذوی الحقوق درگذشتگان از این جمع شهدای عالی مقام دفاع مقدس و مقاومت اسلامی و مرحوم آیت اله راستی کاشانی را با اولیا< خودت محشور بفرما، ما را قدر دان نعمت های خودت قرار بده ، ما را از سوگوران و عزادارن راستین واقعی سالار شهیدان مقرر بفرما، سلام و درود ما را به آقایمان حضرت ولیعصر ارواحنافداء ابلاغ بفرما، خدمتگزاران به اسلام ، مراجع اعظام مقام معظم رهبری را منصور وموید بدار ، مریضان مورد نظر جانبازان عزیز را شفا عنایت بفرما.

بسم‌الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ يلِدْ وَلَمْ يولَدْ وَلَمْ يكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ

 

اخبار
دولتمردان آمریکایی در نزد ‌ملت‌های مسلمان ‌منفورند

آیت‌الله علیرضا اعرافی در مراسم تشییع و تدفین شهدای گمنام در مدرسه معصومیه قم گفت: امروز حوزه قم و بزرگان و طلاب و فضلای انقلابی ما میزبان شهدای سرافزز هستند، من به نام قم پایگاه انقلاب اسلامی به نام حوزه رشید و بیدار قم و به نام مراجع و اساتید حوزه و شورای عالی با این جنازه‌های باقی‌مانده از دفاع مقدس پیمان می‌بندم که همه ما با حضور با شکوه در تشیع این شهدا آمده‌ایم تا با انقلاب اسلامی و رهبر و شهدا پیمان ببندیم و حضور امروز شما و طلاب و فضلا برای تجدید عهد با شهدای سرافزار است

مدیر حوزه‌های علمیه افزود: کسانی فکر می‌کردند که انقلاب پیر و فرسوده می‌شود، ولی امروز می‌بینم که جبهه مقاومت و امواج خروشان انقلاب اسلامی در بیرون از مرزهای این کشور و شهدای مدافع حرم همه نشانه‌های ماندگاری انقلاب اسلامی است و انقلاب اسلامی به فضل خدا باقی خواهد ماند و حوزه قم مولد فکر انقلاب بوده و خواهد بود و این شور امروز ما و حضور چهره‌های پیشتاز در انقلاب مانند آیت‌الله یزدی همه نشان‌دهنده این مسئله است.

آیت‌الله اعرافی ادامه داد: تشییع شهدای گرانقدر، شهدایی که در آسمان‌ها و ملکوت اعلی نام‌آورتر از زمین هستند و تدفین آن‌ها در مدرسه علمیه، معصومیه نشان از ماندگاری انقلاب و نشانی از امتزاج حوزه و روحانیت و انقلاب اسلامی است، حوزه و روحانیت خادم ملت است و همچون همیشه در کنار مستمندان و محرومان عالم خواهد ماند، حوزه مانند گذشته آماده ایثار و فداکاری است.

مدیر حوزه‌های علمیه گفت: همه ما امروز با امام زمان(عج)، امام راحل، شهدای گران‌قدرمان و شهدایی که در محضرشان هستیم و همچنین با رهبر عزیزمان پیمان می‌بندیم که تا همیشه حوزه و روحانیت در خدمت اسلام خواهد بود و حوزه در کنار مردم و محرومان استقامت خواهد کرد و این تشییع با شکوه نشان داد که خون شهادت در حوزه در جریان خواهد بود، تصاویر شهدای حوزه و دانشگاه نشان‌دهنده این است که در کشور ما علم و دانش با اهداف بلند گره‌خورده است.

آیت‌الله اعرافی گفت: حضور پرشور مردم خون گرم و ایثارگر قم، بزرگان حوزه و عموم طلاب در این مراسم نشان‌دهنده روح بیدار و آمادگی برای ایثار در راه خداست و به فضل الهی این فرهنگ در حوزه خواهد بود و روزبه‌روز این روح عمیق‌تر خواهد شد.

وی افزود: این اجتماع و مراسم باشکوه تدفین شهدا پیام‌هایی دارد، نخستین پیام آن به جبهه مقاومت و هم‌پیمانان انقلاب اسلامی در سرتاسر عالم است که ایران بیدار است، قم آماده است و انقلاب اسلامی در ایران فرسوده و پیر نشده است و با الهام از فرمان‌ها رهبری معظم و همراهی بزرگان حوزه به راه خودش ادامه می‌دهد و حزب‌الله لبنان و جریان‌های مقاومت اسلامی در همه جای عالم در مقابل دشمنان بایستند که حوزه در کنار شماست.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه بیان کرد: پیام دوم این مراسم تشییع شهدا به مسئولین نظام جمهوری اسلامی است که در مقابل دشمن استوار بایستند و قاطع باشند، محکم در برابر دشمن بایستید، چراکه حوزه ما در مسیر استمرار انقلاب اسلامی است.

آیت‌الله اعرافی به پیام دیگر این مراسم اشاره کرد و گفت: پیام بعدی به دشمنان انقلاب اسلامی است، این روزها رئیس‌جمهور آمریکا باید این را بداند که امام ما سال‌ها قبل فریاد برآوردند که رئیس‌جمهور آمریکا پیش ملت منفور است و امروز هم دولتمردان آمریکایی در نزد ملت ما و ملت‌های مسلمان در همه جای عالم منفور هستند و همه نقشه‌های دشمنان اسلام و انقلاب به برکت پیکرهای مطهر این شهدا نقش بر آب خواهد شد.

امام جمعه قم خاطرنشان کرد: در پایان وظیفه می‌دانم از مراجع بزرگوار تقلید، طلاب پرشور و فضلا و اساتید انقلابی، مسئولان استانی، سپاه و بسیج سرافراز و همه نهادهای انقلابی صمیمانه تشکر کنم، حضور آیت‌الله‌ نوری همدانی، آیت‌الله یزدی، تولیت آستان مقدسه حضرت معصومه(س) و اساتید بزرگوار نشان‌دهنده همراهی حوزه با این جریان مبارک دارد.

 
ارتباط با امام جمعه